Mentörlük

MENTÖRLÜK (ICF - MYK)

Mentorluğun ne hakkında olduğu ile ilgili birçok tanım vardır. Basit olarak mentorluk yapmak, deneyimli biri ile deneyimli olmayan biri arasında kurulan bir ilişki veya bağlantı olarak tanımlanabilir. Mentorluk, bir başkasına tam potansiyellerine ulaşmak için rehberlik etmek üzere bilgi, beceri ve yaşam deneyimini paylaşmaktır; ve hatta deneyimler paylaşılırken birlikte çıkılan keşif yolculuğudur. Mentorluk pozitif, destekleyici bir ilişki olup, mentee’yi en iyi şekilde geliştirmeye teşvik eder. Deneyimli mentor, öğrenenlerle öğrendikleri dersleri ve mentee’nin yaşamla veya kariyerle ilgili sorunlarla karşılaştığında yararlanabileceği her türlü görüşünü paylaşma eğilimindedir. Mentorluk çok yönlüdür ve mentee’nin ihtiyaçları değiştikçe değişebilir ve gelişebilir. Mentor bir rol model olurken aynı zamanda bir koç, bir seslendirme kurulu, aklın sesi, danışman ve güvenilir bir kaynak da olabilir.

Mentörler ne yapar?

Mentorlar objektif olarak dinler ve sondaj tahtası gibi davranır. Danışanların üzerinde calıstıkları konuda çeşitli açılardan bakmalarını ve problem çözme, karar verme ve çözümlere odaklanmalarını teşvik eden sorular sorarken aynı zamanda yon de gösterirler. Geleneksel düşünme biçimlerine meydan okurlar ve mentee’nin üzerinde çalıştığı konu ile ilgili rahat bölgesi dışındaki stratejilere doğru teşvik ederler. İyi mentorlar ekip arkdalarını ve aynı sektörden destek alan kişileri, kendilerini takip eden danışanlar yerine, onları geleceğin liderlerine dönüştürürler.

Mentörlüğün faydaları nelerdir?

Mentee için Mentor ile çalışmanın yararları, kendi kişisel farkındalıklarını ve mesleki bağlılıklarını geliştirme fırsatına sahip olmalarıdır. Mentor, etkinliğinizi arttırmak ve potansiyelinizi geliştirmek için gerçekçi planlar ve hedefler koymanıza yardımcı olacak, kendi düşüncelerinizi yansıtma ve sorgulama, daha fazla uyum sağlama ve hedeflerinize yapıcı geri bildirim sağlama konusunda istekli olma konusunda teşvik sağlayacaktır. Bir mentor aynı zamanda menajeriniz olmayan bağımsız, tarafsız bir sırdaşla konuşma lüksüne de izin verir, konularınızı dinleme ve hedeflerinize ulaşmada size destek olma imkânı sunar.

RANDEVU ALMAK İÇİN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.

poınt of coachıng

by Pelin Narin Tekinsoy