Rüya Analizi

“Yıldızlar görünmek isterken, rüyalar hayal edilmek istemektedir.”

Herkes rüya görür. Rüyalarınızı hatırlayamasanız bile, bir gecede en az dört veya beş kez rüya görürsünüz. Ve bu rüyalar, hayatınızı nasıl yaşadığınızı, nasıl hissettiğinizi, ne gibi engellerle karşılaştığınızı ve ne yapacağınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

Bir rüya danışmanının rolü, hayalperestin bilinçaltı, ortak alan olarak kullanılan tüm bütünlüğün bilinçaltı ve aşırı bilinçli kaynaktan gelen mesajların yorumlamasına yardımcı olmaktır. Gençliğimden beri rüyalar hakkında konuşmak ve araştırmak, şimdilerde koçluk yaklaşımları ile birlikte rüyaları çalışmak ve analiz etmek, en iyi yaptığım çalışma konuları arasındadır diyebilirim. Burada ayrımına varılması gereken en önemli husus rüya yorumu ile rüya analizinin birbirinden ayrıştırılmasıdır. Rüya Yorumu rüyayı yorumlayan kişinin belki de 6. His dediğimiz duygularına dayalı olarak yapılabilirken, Rüya Analizi kişinin en derin duygu ve düşüncelerinin bilinçaltındaki deviniminin sonucu ortaya çıkar. Bu çalışmalar, bireyi rahatsız eden bu devinim durumlarının keşfi için birlikte Rüya Analiz serüvenine çıkmak gibidir.

Geçmişten günümüze rüya Analizi

Rüyalar binlerce yıldır insan ırkını şaşırttı. Tarih ve kültürler boyunca, rüyalarımızın önemi konusunda ortak bir inanç vardır. Rüyalar genellikle, kalpten anlaşılmayı bekleyen dizelerimizin bizi rahatsız eden kısmında ve merak etmemizi sağlayan derin deneyimlerdir.

Antik çağlarda, Babilliler ve Mısırlılar hayallerin kehanet ettiğine ve göksel anlam taşıdıklarına inanıyordu. Aristo, rüyaları psikolojik fenomenler olarak yorumladı ve onları uyurken kişinin ruhunun hayatı olarak gördü. 19. yüzyılın ortalarında, bilimsel temelli ilk rüya araştırması gerçekleşti, ancak Freud’un 1900’de “Rüya Yorumu” yayınlayana kadar, rüya analizinin gelişmesi geniş çapta değildi. Onunki yardım ilişkisi bağlamında düşleri birleştiren ilk kurulmuş teoriydi. Jung, Freud’un teorisini uyarlayarak, hayallerin bastırılmış bilinçdışı diskleri göstermediğini, ancak çözümü hedefleyen yaratıcılık ifadelerini temsil ettiğini öne sürdü. O zamandan beri, Gestalt terapisi, sanat terapisi ve bilişsel davranışçı terapi gibi diğer terapi modelleri rüya analizini bir şekilde kullanmıştır.

Rüyalarınız Gerçekte Ne Anlama geliyor?

Rüyanızda uçuyorsunuz, dişleriniz dökülüyor ya da bir yırtıcıdan kaçmaya çalışıp başarısız oluyorsunuz… Çoğumuz hayallerimizi anlamlandırmaya çalışmak için zaman harcarız.

Peki rüyalarımızda, bilinçaltımız bize bir şeyler mi anlatmaya çalışıyor? Beynimiz bilgi mi sızdırıyor? Yoksa hayatımız büyük bir şeyin metaforu mu? Bu eğer bir metefor ise, kişiler değiştikçe de aynı senaryo üzerinde dönen bir hayat varsa bu ilk fotoğraf nerede çekilmiştir?

“Rüyalarımız, aslında kendimizi nasıl hayal ettiğimiz ile ilgilidir.”

İlk dünyaya geldiğimiz andan itibaren içinde bulunduğumuz an’a kadar olduğumuz kişiyi tariflerken aynı zamanda nasıl bir insan olmayı hayal ettiğimiz ile de bağlantılıdır.

Aslında rüyalarda kendimize odaklanıp kendimizi anlamaya çalışırız. Kendimize verebileceğimiz en güçlü armağanlardan biri, hayallerimizi hatırlamayı öğrenmek ve bunları kendimizle ilgili iç görüler için analiz etmektedir.

Rüya Analizine Profesyonel Bir yaklaşımın Temel Faydaları Nelerdir?

Rüyalarınızı anlamak, bilinçli istekleriniz ile bilinçaltı blokajlarınız arasında kalan ve gerçekleşmesini istediğiniz arzularınıza ulaşmanıza yardımcı olacak iz sürücü çalışmalardır. Hayatınızda ne istediğiniz ile ne elde ettiğiniz arasındaki bağlantıyı incelemenize farklı bir açıdan bakmanıza yardımcı olacaktır. Rüyalarınız ayrıca güçlü yönleriniz, zayıflıklarınız, fırsatlarınız ve tehditleriniz hakkında da size ipuçları gösterebilir.

Rüyalar, tüm insanlar tarafından paylaşılan evrensel insan deneyiminin gizemli bir parçasıdır. Rüya Analizi ile rüyalarınızın anlamını çözmeye başladığınız gibi, hayatınızdaki önemlerini de keşfetmeye başlarsınız.

 

Rüya okumaları, benliğiniz ve bilinçaltınız hakkında bilgi verir. Bu, yaşam amacınızla ilgili ipuçlarını göstererek, iyileşme ve esenliği sağlamanıza yardımcı olur. Rüya hatırlama ve hayallerinizi deşifre ederek kendi kendini iyileştirme yani iyi hale geçerek daha kaliteli bir hayata adım atmak ile kendi kendine gezinme yeteneğinizi arttırabilirsiniz.

 

Hayaller gizli yeteneklerinizi keşfetmenin yollarından biridir. İçinizdeki eşsiz bir doğal yetenekler kümesi: yaratıcılık, zekâ, fiziksel incelik, liderlik yeteneği, vb. vardır. Hayattaki seçimleriniz bazılarını ileriye götürdüğü gibi birçoğunu bilmediğiniz veya kullanmadığınız yeteneklerinize de ulaştırabilir..

 

Rüyalar tam da bu anlamsız olarak gözüken ağrı ve gün içerisindeki kazaların (ateşle sakarlıkla kendini yakma, bıçakla kesme, vb. anlamlandırılamaz sakarlıklarla beraber rastgele kazalar) ortaya çıkarak anlamlanmasına vesile olur. Sürekli tekrarlayan rüyaların içindeki gizli mesajlara berraklık getirir. Hayatımızda tüm gerçeklesen olayların bilgisayar similasyonunun bir parçası gibi düşünecek olursa; tüm oyun yazılımın yeniden hayatımıza yüklenerek veya güncel sürümün yeniden kullanılmak üzere hayatımıza bir anlam kazandırması için yenilenmesi mümkündür. Gün yüzüne çıkan bu hasarlı veya virüslü yazılımın yenilenmesi bundan sonraki hayatınızın asla aynı şekilde olmayacağının ve sizi hep daha iyi ye götüreceğinin de müjdecisidir.

RANDEVU ALMAK İÇİN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.

poınt of coachıng

by Pelin Narin Tekinsoy