SPORCULAR İÇİN KOÇLUK SEMİNERLERİ

Sporcular için Koçluk Seminerleri

Sporcu Koçluğu nedir?

Kişilerin sahaya indirdikleri yaşam mücadelesinde “hayata dair” başka bir pencereden bakış açısı yakalamasını sağlayan hizmettir. Bireyin daha başarılı olması için neler yapması gerektiğini planlar, kişinin kör noktalarını görmesine yardımcı olur, içinde bulunduğu duygusal ya da fiziksel girdaptan çıkmasına destek olurken, bireyin gerçek potansiyeliyle buluşmasında etkin rol oynar. Başarı ya da başarısızlık sonucunda; sonucun sadece matematiksel ifadelerini ve sonuç tablosunu görmek yerine, sporcuyu bu başarı ya da başarısızlığa götüren etkenleri de görebilmesini sağlar. Hayatın her alanında olduğu gibi sporda da başarı için sistemli, zamana bağlı ve çok yönlü bir çalışma sunar.

Kimin Spor/Sporcu Koçluğuna ihtiyacı vardır?

“Sporcunun kendinde (“ÖZ” ünde) var olan doğal yeteneği ne?”, “Oyun alanı neresi?”, “Aslında nerde oynasa kendini daha iyi ifade eder?”, “takım arkadaşları, birbirleri ile olan ilişkilerini oyun alanına nasıl taşıyorlar?”, “Oyunu kaybedecekken, nasıl kendi lehine çevirebilirim?”, “Oyundaki kazanma amacı nedir?” gibi sorulara cevap arayan kişiler/takımlar.

Antrenör ile Koç arasındaki farklar

Antrenör sporcunun kondisyonu ile ilgilenirken, koç; sporcunun kondisyonunu daha fazla nasıl arttırabileceğini araştırır?
Antrenör sporcunun oyunundaki performansı ile ilgilenirken, koç; sporcunun performansını daha fazla nasıl arttırabileceğini araştırır.
Antrenör sporcunun oyun içerisindeki davranışlarına bakarken, koç; sporcunun birey olarak kişilik profiline farklı bir açıdan bakmayı sağlar
Koçluk hizmeti; Antrenörün de bir koça ihtiyacı olabileceğini bilir
Antrenör takım içi güven köprülerinin oluşmasını sağlamaya çalışırken, koç; hayata dair güven penceresinden bakmaya yardımcı olur
Antrenör başarı için sahada ki engelleri kaldıracak bir perspektiften bakarken, koç; oyuncunun yaşamına dair engellerin nasıl kaldırılacağının perspektifini bireyin yakalamasını sağlar.

Spor/Sporcu Koçluğunda bireysel kazanımlar

Kendinizde şimdiye kadar belki de bakamadığınız güçlü ve olumlu yönleriniz ile tehdit ve değişecek yönlerinizi araştırarak kendiniz için avantaj haline getirmeyi sağlayabilirsiniz
İsteklerini ve ihtiyaçlarınızı netleştirmenize yardımcı olur.
Hedefinize giden yolda “yol haritası” çıkarmayı öğrenebilir veya yeniden hatırlayabilirsiniz.
Kendi kaynaklarınızı yeniden gözden geçirip değerlendirebilirsiniz
Öfkenizi kontrol ederken “barometresini” ölçebilirsiniz
Kendinizi 3. bir göz olarak dışarıdan bakarken; yeniden tanıyabilir, yetenek, beceri ve güçlü yönlerinizi gözden geçirmenize yardımcı olur.
Konsantre olmanıza yardımcı olurken; Bireysel olarak her kişi de farklı şekilde motive olur. Sizin motivasyon tarzınızın nasıl olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.
Bireysel ve spor kariyeri gelişim hedeflerinizi belirlemenize yardımcı olur.
Yeteneklerin; birlikte ve ortak amaçlar doğrultusunda yönetimini sağlar,
Başarıya giden stratejiyi oluşturmayı sağlar,
Takım içi etkili ve başarılı iletişimi sağlar.
Engelleri nasıl aşacağınızı bulmayı sağlar.
Performans artırma,
Değer, inanç ve becerileriniz ile yol alırken korkunuzla nasıl baş edebileceğinizi fark edebilirsiniz.
Hayalleri hedeflere nasıl dönüştüreceğinize yardımcı olur.
Harekete geçme ve spor hayatında başarı.
Tüm bunları yaparken zamanı nasıl kullanacağınızı görmeyi sağlar

Hayat oyununda, elimizdeki kartları en iyi şekilde oynayarak kazanmak için yola çıktığımıza göre, elimizdeki kartlarla nasıl kazanacağımıza yardımcı olur.

RANDEVU ALMAK İÇİN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.

PELİN NARİN TEKİNSOY