KARİYER KOÇLUĞU

İnsanların profesyonel gelecekleri ve kariyer yolculuklarında, kişisel ve kurumsal değişime hazırlık yapmaları gerektiğini düşünüyor musunuz?

***

Kişisel ve kurumsal kariyer planlarının özdeşleşmesinin her iki yönde karşılıklı faydaya dönüşeceğinin, profesyonel ve  sosyal yaşam  dinamiklerini ve performansını olumlu yönde etkileyebileceğinin farkında mısınız ?

***

Sezgilerinizi, değerlendirme yeteneğinizi, algılama becerinizi, hayata bakış açınızı, yolunuzu aydınlatan enerji kaynaklarını paylaşmaktan ve başkalarına yol arkadaşlığı yaparak fayda sağlamaktan yana mısınız ?

KARİYER KOÇLUĞU NEDİR?

Büyüdüğünde ne olmak istiyorsun?

Öğrenci ya da tecrübeli bir kariyer sahibi olun, bu sorunun cevabını bulmaya çalışıyorsanız, yalnız değilsiniz.

***

Kariyer koçluğu, bireylerin mesleki hedeflerini bir plan dahilinde belirleyerek, önlerinde engel olabilecek sebeplerin üstesinden gelerek kariyerlerinde daha fazla başarı bulmalarına yardımcı olan bir tür kişisel koçluk türüdür.

Gelecek planlarında doğru kariyer planı yapabilmek ve yönetebilmek için bir yol arkadaşına gereksinim duyanlara, profesyonel davranış planı yapmaktan yola çıkmaktadır. Bireylerin davranışsal değişimlerindeki öncesi ve sonrası durumlarına dışarıdan bakarak gözlemlemeyi ve içlerindeki yeni “ben” ile tanışıp, kendilerini keşfederek egoları ile el sıkıştıklarında eyleme geçmenin kariyer planlarına yararlı olduğunu hissettirmektir.

Bireyler, başarı ile yüzleşebilmeleri için, potansiyellerini fark ederek sahneye çıkıp oyuna dahil olmalıdırlar. Yalnızca oyunu izleyip pasif girişimci olarak bile kalmamanın farkını görmelerine yardımcı olduğumuzda, ilerlemeleri için bir yol açmış oluruz.

Kariyer Koçluğu; çalışanların içinde bulundukları yolculukta nasıl yol almaları ve yön bulmaları açısından doğru soruları sorarak kariyer oyununa bilinçli, planlı, güvenli ve istekli bir başlangıç yapmaları için sahnenin perdesini aralar.

Bireysel potansiyelin kapasiteye erişmesi, kapasitenin performansa, performansın planlı bir başarıya ve mutluluğa dönüşmesi için gerekli yetkinlik ve yeteneklerin gelişmesine katkı sağlar.

Hayatın bir konjonktürler zinciri olduğunun farkındalığı ile alternatif kariyer yönetimi, sürekli değişime hazır olmalarına yardım ederken, Refleksif düşünme ile tanışmalarını da sağlar.

Sosyal ve profesyonel hayatı daha verimli, daha etkin, daha etkili kılarken; mevcut enerjinin kullanım kapasitesini yükselterek potansiyel enerjiyi keşfetmeye yardımcı da olur.

Kariyer Koçluğu’nun en önemli tanımlamalarından biri de oluşan güç kaynağını, yönetim dinamiklerinin beslenmesine ve iş süreçlerindeki performansın yükselmesine odaklayarak, bireyler için iz bırakacak bir kariyer planı yapmayı sağlamasıdır.

Yönetim için gerekli donanım ve yetkinliklerle tanışmasında katkıda bulunurken aynı zamanda bu süreçte bulunan bireylerin birbirlerine yol arkadaşlığı yapmalarına da yardımcı olmaktadır.

KARİYER KOÇU İLE ÇALIŞMANIN FAYDALARI NELERDİR?

DESTEK – Ne söylediğinizi ve ne söylemediğinizi aktif olarak dinlerler. Bu size konforlu olduğunuz ve karar vermeden konuşabileceğiniz güvenli bir ortam yaratacaktır. İş aramak aşırı derecede yalıtılmış bir durum olabilir. Bir koçla çalışmak, ilerlemek için gerekli desteği sağlar. Nereye sıkışıp kaldığınızı, hayalinizdeki işle arasındaki engellerin neler olduğunu saptamanıza ve gerçekte ne istediğinize giden yolu aydınlatmanıza yardımcı olurlar.

ODAKLANMA – Bir kariyer koçu, değerlerinizi, ilgi alanlarınızı, yeteneklerinizi ve tutkularınızı tanımlayarak gerçekten ne yapmak istediğinize ve nerede yapmak istediğinize odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Sizin için gerçekten neyin önemli olduğunu ve ideal kariyerinizi bulmakla nasıl ilişkili olduğunu keşfetmenize yardımcı olacaklar.

Güven ve kişisel markanız – İşiniz bittiğinde ve yeni bir iş ararken, kendine güveniniz eksik olabilir ve başarılı bir şekilde iş bulma konusundaki perspektifiniz bulanıklaşabilir. Kariyer koçluğu, anlamlı işler bulurken zorluklar ve fırsatlar hakkında yeni bakış açıları sağlayabilir, güçlü yanlarınız, başarılarınız, benzersiz değer önerisi ve kendi kişisel markanız hakkında daha iyi bilgi sahibi olmanızı sağlar.

BİR KARİYER KOÇU GERÇEKTEN BİR İŞ BULMANIZE YARDIMCI OLUR MU?

Halen çalışıyorsanız ve başka bir sektöre veya işe geçiş yapmak istiyorsanız veya işgücüne yeniden giriyorsanız, bir kariyer koçu yardım sağlayabilir. Bir koç, odak noktanız olmadığında yön bulmanıza ve bir sonraki adımınızın ne olduğunu bulmanıza yardımcı olabilir. İster emekliliğinize yaklaşıyor ister yepyeni bir kariyere başlıyor olun, bir kariyer koçu geçişi kolaylaştırabilir ve sizi daha hızlı ve daha az stresle gitmek istediğiniz yere götürebilir.

İnsan kendini gerçekleştirme sınırsızlığının ve potansiyelinin farkında ise bir kere alıştıktan sonra hiç bir şey zor gelmeyecek yolu daima açık olacaktır …

Bir Tibet Atasözü

Hayatını mutlu bir şekilde yaşamak istiyorsan bir şeyler yapmadan önce varlığına ve benliğine odaklanmalı, ruhsal ve duygusal farkındalıkla potansiyelini ve geliştirilebilir yetkinliklerini fark etmelisin.

RANDEVU ALMAK İÇİN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.

poınt of coachıng

by Pelin Narin Tekinsoy