“Duygularını yöneten, parasını yönetir.”

PARA KOÇLUĞU

Türkiye’de ve Dünya da pek çok kişi para çalışması yapmaktadır. Bu çalışmayı benzerlerinden ayıran en önemli özelliği koçluk teknikleri ile yapılmasıdır. Türkiye’de konusunda ilk ve alanında da tek örnektir. Sadece bu sebeple bile kendisini kıymetli kılan bu çalışma, deneyimleyenler için eşsiz bir deneyim sağlamaktadır.

Kişilerin parayla olan ilişkisinde temel bir gerçek; para ile elde edilen tatmin ile kazanç miktarı arasındaki bağlantının oldukça zayıf olmasıdır.

Para koçluğu; davranışlarınızı ve kalıplarınızı para etrafında tanımlamayı ve finansal refahınızın önündeki engellere meydan okuyup onları değiştirme fırsatı vermeyi amaçlamaktadır.

Para Koçluğu çalışmasının temel aşamaları; para yönetimi konusunda kişisel bütçeleme tekniği üzerinden hedefler koyma ve var olan gelirin nasıl ve hangi yollarla çoğaltılacağı hedeflerini belirlemedir.

Modern toplumlarda her birey yıllık büyüklüğü oldukça etkileyici olan kişisel bütçelerini yönetmeye başlamıştır. Bireylerin hayatını kolaylaştırmak için günümüz anlayışında sunulan ve pazarlanan; tüketici kredisi, taksitlendirme, kredi kartı gibi finansal araçlar doğru yönetilemediğinde kişiler zor durumda kalmakta ve araçlar suçlanmaya başlanmaktadır.

PARA KOÇLUĞU’NUN AMACI NEDİR?

Para kavramı çoğu zaman içimizde güçlü tepkiler yaratan bir şeydir. Yeterince sahip olmama korkusu ya da belki de, zenginliği hak etmediğimizi ya da utandığımızı hissedebiliriz. Belki de parayı fazlaca düşünmeyi istemiyor, para hakkında konuşmak bizde endişe yaratıyor olabilir.

Para elin kiri, konuşması her zaman kolay olmayan bir konu, istemek için şekilden şekle girdiğimiz ve bizi utanç içinde bırakacak bir durum yaratabilir. Herkes farklıdır, ama çoğumuzun ortak noktası, paranın, bizler yetiştirilirken veya eğitimimizle tam bir temele sahip olmadığımız bir alandır. Para koçluğu, duygusal tepkilerimiz ile mantıksal olanları ayırmamızı ve yanımızda taşıdığımız duygusal bagajın sınırsız olasılıklarında doğru kararları almamızı sağlar.

Para Koçluğunun amacı, kişilerin para ile olan ilişkilerindeki “para”ya yükledikleri maddi ve manevi manaların ne olduğunun farkına varmalarıdır. Bireyin kendi tüketim yaklaşımını sorgulamasını sağlamak ve para ile ilişkili farkındalığını geliştirmektir. Bütçe metodolojisini bireyin kullanabileceği basitlik ve yalınlıkta içselleştirebileceği şekilde paylaşmak ve kendi için belirlediği finansal hedefi gerçekleştirirken, bütçe takip alışkanlığını kazandırmak ve kişinin kendi finansal gerçeğinin kontrolünü rahat yapmasını sağlamaktır.

Bu süreç günümüz dünyasında yaşam ve alışkanlıklar sürekli bir değişim ve dönüşüm içindeyken, kişinin de kendisi için SÜREKLİ OLARAK KENDİNİ AŞMA ve engellerini geride bırakma yöntemidir.

KİMİN PARA KOÇLUĞU’NA İHTİYACI VARDIR?

Para ile ilişkisi olan herkes bu hizmeti alabilir. Para ile ilgili konuşmakta ve parayı idare etmekte zorluk çeken, ay sonunun gelmesini iple çeken birey ya da kurumlar ile harcama alışkanlıklarına dışarıdan bir göz ile bakmak isteyen, borcu olan ve nasıl bir çıkış yolu bulacağını bilemeyen kişiler; kör noktalarını fark ederek yaşamlarındaki kilitlenmeleri çözebilir ve böylelikle yaşamlarına daha kolay devam edebilirler.

Para Koçluğu, çok çeşitli müşteri ve senaryolara fayda sağlarken, Para Koçluğu’nun özellikle yardımcı olabileceği durumlar vardır:

Kalıtım: Birçok kişi miras söz konusu olduğunda şaşkınlık veya kafa karışıklığı duyguları yaşayabilir. Buradaki miras sadece aile büyükleri bu dünyadan göçünce kalan para değil, mevcut para kullanım alışkanlıklarının nesillerden nesillere aktarım halidir. Duygusal çekim ve sorumluluk duygusu, aldığınız parayla ilgili en iyi kararları verme yeteneğinizi etkileyebilir. Cimrilik, fakir kalma korkusu, kaybetme korkusu, başarısızlık, parasız kalma korkusu, kıskançlık, kendinizle olan içsel çatışmalar, öfke vb. duygular, kalıtımsal olmakla beraber aynı zamanda bu hayatta kopyalayarak yaşadığımız duygusal alışkanlıklarımızdır. Bu da paranızı harcamakla ilgili çelişki, isteksizlik, belirsizlik, kafa karışıklığı ve bazen de bonkörlük seklinde saçarak para harcama ile sonuçlanabilir.

Emeklilik: Bu, çoğu zaman, en zor para geçişlerinden biridir. Para koçluğu sayesinde, emeklilik konusundaki hislerinizi keşfedebilir, geçişi daha kolay hale getirmenin ve emekliliğin tamamen yeni bir ışıkta görülebilmesinin yollarını araştırabiliriz.

Boşanma veya kariyer değişikliği gibi yaşam geçişleri: Boşanmalar ve is değişiklikleri mevcut alışkanlıklarımızdan bilmediğimiz alanlara bizi sürükleyebilir. Her ne kadar yeni hayat ve başlangıçlara geçişler kolaylıkla olması için kurgulansalar da belli bir sure hayatımızda tanımlayamadığımız duygular ve ne yapacağımızı bilmediğimiz belirsizlik anları hâkim olabilir. İste tam da bu anlarda para harcama duygu ve düşüncelerimiz ya tetiklenebilir ya da yanlış hareketlere itebiliriz.  Bir bilinmezliğe geçişi sağladığı için yolumuzu kaybedebiliriz.

Daha önce hiç bulunmadığınız bir zamanda ve alanda parayı kullanırken hesap yapmadığınız, harcarken hesapsızca davrandığınız bir yerde, paradan sorumlu olmak gibi yeni durumlara uyum sağlamak zor olabilir. Para koçluğu sizi güçlendirebilir ve kontrolü ele geçirmenize yardımcı olabilir.

Yaşam planlaması: Hayattan ne istediğinize bakarken, paranın etrafındaki davranışlarınızı size en fazla fayda sağlayacak haliyle belirlemek yolunuzu en doğru şekilde planlamanıza yardımcı olacaktır. Böylece Para Koçluğu ile arzu ve hedeflerinize ulaşmanıza engel koyan duygusal bariyerlerinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Duygu durum kontrolü:  Bireylerin para kullanımlarının altında her zaman duyguları ve alışkanlıkları yatar. Bizler genellikle bu durumun hiçbir zaman farkında olamayız. Çünkü para kullanma alışkanlığımız otomatik pilota bağlanmıştır. Zihin ve beden bir döngü seklinde birbirini tetikler. Bir olay hakkında düşüncelerimiz, duygulara, duygular bedensel değişikliklere (bacak sallamaya veya öfke krizlerine), bedensel değişimler eylemlere yani davranışlara, söylemlere ve seçimlere otomatik pilotta davranmaya neden olur. Para koçluğu bu otomatik pilot anlayışına farklı bir acıdan bakmaya yardımcı olur ve yeni yollar keşfetmeye cesaret etmeye yardımcı olur.

RANDEVU ALMAK İÇİN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.

poınt of coachıng

by Pelin Narin Tekinsoy